The International Anton Rubinstein Competition 2019- CHAMBER MUSIC

23. & 24. November 2019, Dusseldorf

The International Anton Rubinstein Competition for chamber music 2019 supports and promotes talented, young musicians, music students, soloists, and prospective orchestral musicians by providing a platform for competition and with its prestigious awards.

The Competition take place in International Music Academy Anton Rubinstein, Flingerstr. 1, 40213 Düsseldorf.

 Jury

  • Gabriele Leporatti
  • Thomas Weißschnur
  • Yury Bondarev

 Competition awards

  • 1. Prize - 1500 €
  • 2. Prize - 1000 €
  • 3. Prize - 500 €

 Participants - I. Round

    Ach Duo
       Noemi Hanczyk, Harfe
       Aleksander Pankowski vel Jankowski, Gitarre, Polen
    Amicus Quartet
       Chi-Hung Huang, Violine, Taiwan
       Suhyun Kim, Viola
       Ah Yeon Nam, Cello
       Hsin-Yun Wu, Violine
    Aralia Trio
       Ida Derbesse, Violine
       Théodore Lambert, Klavier
       Magali Mouterde, Cello, Frankreich
    Arlequi Quartet
       Clara Mesple, Violine
       Quentin Rebuffet, Cello
       Shih-Hsien Wu, Viola, Taiwan
       Tianren Xie, Violine
    Colores Trio
       Matthias Kessler, Marimba
       Luca Staffelbach, Marimba
       Fabian Ziegler, Marimba, Die Schweiz
    Cong Quartet
       Yan Ho Cheng, Cello, China
       Sally Law, Violine
       Caleb Wong, Viola
       Francis Yiu-Ting Chik, Violine
    Conova Trio
       Vasilis Alevizos, Klavier
       Nora Braun, Cello, Luxemburg
       Constantin Riccardi, Violine
    Cordi Trio
       Jiwon Choi, Klavier
       Seohee Choi, Violine, Südkorea
       Kung-I Tsai, Cello, Taiwan
    Duo Amaranta
       Chiara Corona, Klavier
       Simona Ruisi, Viola, Italien
    Duo Bohemo
       Matouš Pěruška, Violine
       Kristina Vocetková, Cello, Tschechische Republik
    Duo Klavier und Gesang
       Meghan Behiel, Klavier, Kanada
       James Williams, Gesang
    Duo Polaris
       Daniele Bonini, Klavier, Italien
       Simone Moschitz, Saxophon
    Duo Portokali
       Ana Mafalda Monteiro, Cello, Portugal
       Rui Namora, Gitarre
    Duo Silentium
       Maksim Borisov, Flöte, Russland
       Elena Popova, Klavier
    Duo: Cello, Klavier
       Oksana Lytvynenko, Cello, Ukraine
       Maksym Sasko, Cello
    Duo: Cello, Klavier
       Ayako Kubo, Klavier
       Frederick Winterson, Cello, Deutschland
    Duo: Cello, Klavier
       Hristo Ivanov, Cello, Bulgarien
       Alexander Lialios, Klavier
    Duo: Klarinette, Klavier
       Ruzaliia Kasimova, Klarinette, Russland
       Valentina Shvetcova, Klavier
    Duo: Klavier, Violine
       Giulia Contaldo, Klavier, Italien
       Sara Pastine, Violine
    Duo: Klavier, Violine
       Sofia Semenina, Klavier, Russland
       Yuri Shundyak, Violine
    Duo: Klavier, Violine
       Fiona Milla Jäntti, Violine, Finnland
       Rio Yamanishi, Klavier
    Duo: Klavier, Violine
       Arnaud Bassand, Violine, Frankreich
       Noémie Berz, Klavier
    Duo: Klavier, Violine
       Tatiana Orlova, Klavier
       Yulia Orlova, Violine, Russland
    Duo: Klavier, Violine
       Eunji Park, Klavier, Südkorea
       Dahye Yang, Violine
    Duo: Klavier, Violine
       Stepan Starikov, Violine
       Julia Zakharkina, Klavier, Russland
    Duo: Klavier, Violine
       Vivien Hoffman, Violine, Deutschland
       Valentina Peetz, Klavier
    Duo: Violine, Violine
       Marta Gidaszewska, Violine, Polen
       Robert Łaguniak, Violine
    Dup: Klavier, Violine
       Tomoki Park, Klavier
       Yezu Woo, Violine, USA
    Eos Streichquartett
       Alessandro Acqui, Viola
       Silvia Ancarani, Cello
       Elia Chiesa, Violine, Italien
       Giacomo Del papa, Violine
    Eternum, Saxophon Quartett
       Ajda Antolovič, Saxophon
       Eva Kotar, Saxophon
       Filip Orlović, Saxophon
       Anna-Marie Schäfer, Saxophon, Deutschland
    Gieseking Quartet
       Ssu Wei Lee, Violine
       Keisuke Morita, Cello
       Deokjin Oh, Viola, Südkorea
       Chanyang Yang, Klavier
    Hill Quartet
       Julia Doukakis, Viola
       Ben Michaels, Cello
       Bridget O'Donnell, Violine
       Kath Roberts, Violine, Großbritannien
    Hopper Piano Trio
       Alberto Dalgo, Klavier, Italien
       Gianluca Montaruli, Cello
       Federico Piccotti, Violine
    K. Vardelli String Quartet
       David Akopian, Violine
       Konstantine Eroyan, Violine, Georgien
       Ekaterine Kazaryan, Viola
       Giorgi Nadareishvili, Cello
    Mosa Trio
       Paul Stavridis, Cello
       Alexandra Van Beveren, Violine, Belgien
       Bram de Vree, Klavier
    Orion Piano Trio
       Aleksandr Bukin, Cello
       Wojciech Nowik, Violine, Polen
       Wenwen Zhao, Klavier
    Piano Duo
       Kristina Budvytyte-Mejere, Klavier
       Gaivile Simaityte, Klavier, Litauen
    Piano Duo
       Yichang Tang, Klavier
       Yifei Tang, Klavier, China
    Piano Trio
       Andrea D'Amato, Klavier
       Carlotta Malquori, Violine, Italien
       Joël Wöpke, Cello
    Streichwuartett
       Julianna Albert, Viola
       Gergely Devich, Cello
       Csongor Korossy-Khayll, Violine, Ungarn
       Kristóf Toth, Violine
    Stuttgarter Duo
       Sebastian Fritsch, Cello
       Rosa-Katharina Wember, Violine, Deutschland
    The Artel Quartet
       Zarina Imayakova, Viola
       Liliya Nigamedzyanova, Violine
       Melchior Saux, Cello
       Janay Tulenova, Violine, Kazakhstan
    Trio Antina
       Nai-Hua Chuang, Oboe
       Anton Engelbach, Fagott
       Timon Knöll, Klarinette, Deutschland
    Trio: Cello, Violine, Klavier
       Giovani Biga Reka Bagaskara Bagaskara, Violine, Indonesien
       Bryant Gozali, Cello
       Carla Suharto, Klavier, Indonesien
    Trio: Klarinette, Viola, Klavier
       Kerttu Keinänen, Klarinette, Finnland
       Aristide Moari, Klavier
       Duleen van Gunsteren, Viola
    Trio: Klarinette, Violine, Klavier
       Chikako Inoue, Klavier
       Kaoru Minamiguchi, Violine, Japan
       Rie Miyauchi, Klarinette
    Trio: Klavier, Cello, Violine
       Mingjie Guo, Klavier, China
       Zoe Wei-Luen Lee, Cello
       Hua Shao, Violine
    Trio: Oboe, Fagott, Klavier
       Yuko Borth, Fagott
       Kanami Ito, Klavier
       Youjung Lee, Oboe, Südkorea
    Unalome Ensemble
       Marc-Olivier Poingt, Klavier, Frankreich
       Alberto Chaves Zamora, Saxophon
       Carlos Ordoñez de Arce, Saxophon
    Vigato Quartet
       Veronika Bejnarowicz, Violine
       Laura Kania, Violine, Deutschland
       Marc Kopitzki, Viola
       Gereon Theis, Cello
    Yugen Trio
       Mariko Nishikawa, Violine
       Juan Maria Raso Liaras Raso Liaras, Cello
       Mika Yamamoto, Klavier, Japan

 Entry conditions

  1. The International Anton Rubinstein Competition for Chamber Music 2019 is organised by the International Music Academy Anton Rubinstein and takes place in the chamber music hall of the Anton Rubinstein Music Academy, November 23-24th, 2019.
  2. Musicians of all nationalities may take part in this competition in all ensemble formations (max. 8 players) and there is no age limit.
  3. The competition is divided in two rounds after wich the Jury will choose the winner(s).
  4. The First Round takes place per Video-Link, ( YouTube).  The results will be communicated October 22th, 2019 per Email.
  5. The Final Round takes place in the chamber music hall of the Anton Rubinstein Music Academy in Düsseldorf.
  6. The Final Round of the competition is open to the public.
  7. The Jury will decide after the First Round the ensembles (max. 20) admitted to the Final Round.
  8. The performance order will be decided by the Jury.
  9. The repertoire for the First Round is free, max. 30 minutes long.
  10. The repertoire for the Second Round is free, max. 30 minutes long.  It is possible to repeat the program of the First Round.
  11. The works which require a prepared piano are not possible to be performed.
  12. The jury has the right to interrupt any performance that exceeds the 30-minute time limit.
  13. The competition’s results and Ceremony Awards will take place on November 24th, 2019 at around 20:00.
  14. All participants must be present when the competition results are announced.
  15. With their registration, participants authorize the organizer, i.e. the International Music Academy Anton Rubinstein, to use all photo, video and audio material of the competition at its discretion.
  16. The decision of the jury is final and incontestable.
  17. With his or her registration, the candidate agrees to the rules and regulations of the competition.
  18. Registration Deadline: October 18th 2019.
    The registration fee is 60 € per Person
    (till September 15th, 2019 is 50 €).
  19. The registration fee is nonrefundable.
Schedules
  • Schedules are being worked on and will be published soon.
Winners